Araç Kiralamada Kasko Var Mı?

Araç kiralama öncesinde en çok merak edilen konulardan biri araç kiralamada kasko olup olmadığı yönünde olur. Ticari amaçlı olarak kullanılan araçlardan rent a car kaskoları yapılıyor. Bunun nedeni ise kendi araçlarında oluşabilecek kazalar sonucu hasarları gidermek için mağduriyet giderici bir güvence olur. Sakarya araç kiralama kasko imkânı sunarak araçları güvence altına alır.

Poliçeye göre kasko daha farklı teminatlar gösterir. Kasko yapılarak araçlarda oluşan sorunları güvence altına almak mümkün olur. Bu bilgiler araç kiralama şirketlerin de mevcut olup ilgili kişilere bildirilir. Herhangi bir olay durumunda kasko poliçe kapsamındaki yazılar anıt ya da bağlayıcı konu olarak  gösterilmez.

Araç güvenliğinizi sağlamak için mutlaka kasko poliçesi yaptırmanız gerekir. Aynı zamanda araç kiralayan kişi için de büyük bir güvence sağlar. Araç kiralayan kişilerin kasko kapsamında olan araçları kiralaması daha çok önerilir.


Kasko Ne İşe Yarar?

Sakarya araç kiralama kasko kapsamında araçlar bulundurur. Kaskonun ne işe yaradığı son zamanlarda merak edilen konulardan biridir. Herhangi bir kaza durumunda araçta oluşan maddi ya da manevi hasarların giderilmesi için tazminat ödemesi alma durumuna kasko denir.

Aynı zamanda çift taraflı hasar oluşturan kazalarda karşı tarafın maddi ya da manevi zararı da kasko kapsamında ödenir. Araç kiralama şirketleri için özel olarak yapılan kaskolara rent a car kasko denir. Kiralanan araçlar çok sık el değiştirdiği için ufak çaplı hasarları kasko kapsamında ödemek mümkün olmaz. Daha çok büyük bir kaza sonucu oluşan büyük hasarlar kasko kapsamında ödenir. 

Sakarya araç kiralama bu konuda çok hassas davranan şirketler arasında yer alıyor. Aynı zamanda araç kaskosunda %5 ile %3 arasında muafiyet bedeli söz konusu olur. Aynı zamanda mali yükümlülük konusu da sorumluluk taşıyan konulardan biridir. Mali yükümlülük ve sorumluluğu değil poliçe baz alınmalıdır.


Kasko Ne Kadar Zararı Karşılıyor?


Sakarya
 araç kiralama kapsamında kasko %3 ile %5 kısmındaki muafiyet bedelini karşılamayarak geriye kalan bütün zarar karşılama yoluna gider. Kasko ufak çaplı kazaları ve hasarları karşılamayıp daha çok büyük kazaların getirdiği maddi ve manevi zararları tazminat şeklinde öder.

Aynı zamanda karşı tarafın zararını da karşılama özelliği söz konusudur. Örneğin 100 bin TL’lik bir hasar söz konusu olduğunda bunun 3000 TL’si yani yüzde üçlük muafiyeti kasko kapsamında karşılanmayarak geriye kalan bütün hasar kasko tarafından karşılanır.

Kiralık araçlar sürekli el değiştirdiği için araştır güvence altına almak adına kasko yaptırmak son derece önemlidir. Araç kiralama şirketleri araçlarına bireysel kasko yatırmayıp daha çok rent a car kaskosu yaptırması gerekir.

Araç Kaskosunun Kullanılması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?


Kasko küçük çaplı hasarları karşılamayarak daha çok büyük kazalar sonucu oluşan hasarları karşılamaya yönelik bir güvence sistemidir. Sakarya araç kiralama araçların kasko hizmeti veren bir şirkettir. Kaskolu devreye girmesi ve kullanması için gerekli şartlardan biri aracı kullanan kişinin sürücü belgesinin olması ve herhangi bir sebepten dolayı araç kullanamaz durumunda olmaması gerekir.

Diğer bir gereklilik ise sürücünün hiçbir şekilde alkol ya da uyuşturucu maddeleri kullanmamış olması gerekir. Kasko kullanımı için gerekli olan şartlardan bir diğeri ise kaza tutanağı konusunda oluyor. Kazadan sonra jandarma tarafından ya da polis tarafından kaza tutanağı tutulması gerekir.

Bu şartlar söz konusu olduğu zaman kasko devreye girer ve zararın büyük bir kısmını karşılar. Bu sebeple araç kiralama şirketleri mutlaka kasko yaptırmalıdır. Araç kiralama hizmeti almak için https://www.sakaryarehberim.com/a/arac-kiralama  bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *